(UA) Główny architekt

Головний архітектор (архітектура та будівництво)

Wymowa: Hołownyj architektor (architektura ta budiwnyctwo)

Podobieństwa i różnice z innymi zawodami

(UA) Główny architekt to zawód bardzo podobny do (UA) Głównego architekta / inżyniera projektu oraz zawód pokrewny do (UA) Architekta i (PL) Architekta. Te ostatnie wymagają jednak pełnego wykształcenia wyższego (specjalista / magister) oraz dodatkowo, wykształcenia podyplomowego, są więc bardziej wyspecjalizowane. Przy tym mogą być one pokrewne do (PL) Architekta z uprawieniami bez ograniczeń w odpowiednim zakresie.

Zadania zawodowe

Synteza: brak oficjalnej syntezy.

  • zapewnia wytyczne techniczne w części architektonicznej (sekcji) złożonych projektów
  • bezpośrednio uczestniczy w projektowaniu, opracowywaniu propozycji planów budynków, koordynacji rozwiązań projektowych z odpowiednimi władzami i warunków  budowy z odpowiednimi władzami
  • zapewnia zgodność z ustalonymi terminami prac projektowych, poprawę ich jakości i wydajności, a także zgodności podejmowanych decyzji projektowych z obowiązującymi dokumentami regulacyjnymi dotyczącymi projektowania i budowy
  • przygotowuje materiały do zawarcia umów z klientami i podwykonawcami w zakresie prac projektowych i geodezyjnych
  • opracowuje specyfikacje techniczne dla podwykonawców i dostarcza im dane niezbędne do wykonania pracy
  • organizuje prowadzenie badań patentowych w celu zapewnienia czystości patentowej nowych rozwiązań projektowych i ich zdolności patentowej
  • formułuje zadania dla opracowywania sekcji (części) projektu i przekazuje je wykonawcom
  • sprawdza zgodność opracowanych rozwiązań projektowych z wydanym zleceniem
  • uczestniczy w koordynacji rozwiązań projektowych oraz w dyskusji nad projektami w organizacjach i gremiach eksperckich
  • prowadzi nadzór autorski nad budową projektowanych obiektów w zakresie swoich kompetencji
  • przygotowuje propozycje zmian w związku z  wprowadzeniem  nowych dokumentów regulacyjnych
  • analizuje i podsumowuje najlepsze krajowe i zagraniczne rozwiązania w zakresie projektowania, budowy i eksploatacji wybudowanych obiektów
  • przygotowuje wnioski dotyczące wniosków racjonalizatorskich i wynalazków, projektów norm, specyfikacji technicznych i innych dokumentów regulacyjnych dotyczących konstrukcji
  • uczestniczy w przeglądach projektów, przygotowywaniu publikacji i opracowywaniu zgłoszeń wynalazków
  • uczestniczy w seminariach i konferencjach w swojej dziedzinie wiedzy

Kwalifikacje wymagane/preferowane

Poziom NQF (Ukraińskiej Ramy Kwalifikacji): 7

Ukończenie studiów wyższych w odpowiedniej dziedzinie (z tytułem magistra / specjalisty).

Wykształcenie podyplomowe w dziedzinie zarządzania.

Doświadczenie zawodowe w zawodzie menedżera niższego szczebla: dla magistra – co najmniej 2 lata, dla specjalisty – co najmniej 3 lata.

Dokument potwierdzający kwalifikacje w zawodzie
  • dyplom magistra
  • dyplom specjalisty
  • dokument poświadczający wykształcenie
  • podyplomowe
  • certyfikat kwalifikacji
Dodatkowe informacje

(UA) Główny architekt jest zobowiązany do podania się procedurze certyfikacji, w wyniku której (po (a) złożeniu odpowiednich dokumentów: dyplomu ukończenia studiów,
zaświadczenia o doświadczeniu zawodowym i kategorii kwalifikacji; oraz (b) zdaniu egzaminu) uzyskuje certyfikat kwalifikacji (кваліфікаційний сертифікат).

Obecnie ukraiński certyfikat kwalifikacji nie jest uznawany za równoważny z polskimi uprawnieniami budowlanymi.

Ścieżka dostępu do zawodu

Nie dotyczy.

Powiązane zawody