(UA) Inżynier ds. projektowania

Інженер – проектувальник

Wymowa: Inżener – proektuwalnyk

Podobieństwa i różnice z innymi zawodami

(UA) Inżynier ds. projektowania, podobnie jak (UA) Inżynier konsultant (budownictwo), to zawody pokrewne do do polskich zawodów wymagających wykształcenia inżynieryjnego w budownictwie, na przykład, do (PL) Kierownika budowy

Zadania zawodowe

Synteza: brak oficjalnej syntezy.

  • rozwija poszczególne sekcje (części) projektu zgodnie z przydzielonym zadaniem
  • uczestniczy w w opracowywaniu propozycji rozwiązań projektowych przygotowanych przez głównego specjalistę, w zbieraniu wstępnych danych do projektu,  rozwiązywaniu problemów technicznych pojawiających się w całym okresie projektowania obiektów, ich budowy, rozruchu i rozwoju możliwości projektowych
  • łączy rozwiązania projektowe powierzonego mu zadania z rozwiązaniami projektowymi innych sekcji (części) projektu
  • prowadzi badania patentowe w celu zapewnienia nowych rozwiązań projektowych i ich zdolności patentowej
  • zapewnia zgodność rozwiązań projektowych i dokumentacji z normami, specyfikacjami technicznymi i  przepisami  i opracowywaną dokumentacją z normami, specyfikacjami technicznymi i innymi dokumentami regulacyjnymi dotyczącymi projektowania i budowy
  • prowadzi nadzór autorski nad budową projektowanych obiektów w zakresie swoich kompetencji
  • w ramach swoich kompetencji analizuje i podsumowuje doświadczenia z wdrożenia decyzji projektowych i na tej podstawie przygotowuje wnioski dotyczące celowości
  • dostosowania przyjętych ogólnych i podstawowych kierunków projektowania
  • uczestniczy w przygotowaniu zgłoszeń wynalazków oraz przygotowywaniu wniosków racjonalizatorskich i wynalazków, projektów norm, specyfikacji i  innych  dokumentów regulacyjnych, w pracach seminariów i konferencji

Kwalifikacje wymagane/preferowane

Poziom NQF (Ukraińskiej Ramy Kwalifikacji): 6 lub 7

Ukończone studia wyższe na odpowiednim kierunku (z tytułem bakaławra, lub specjalisty / magistra).

Brak wymagań do doświadczenia zawodowego.

Dokument potwierdzający kwalifikacje w zawodzie
  • dyplom bakaławra
  • dyplom specjalisty / magistra
  • certyfikat kwalifikacji
Dodatkowe informacje

(UA) Inżynier ds. projektowania jest zobowiązany do podania się procedurze certyfikacji, w wyniku której (po (a) złożeniu odpowiednich dokumentów: dyplomu ukończenia studiów, zaświadczenia o  doświadczeniu  zawodowym i kategorii kwalifikacji; oraz (b) zdaniu egzaminu) uzyskuje certyfikat kwalifikacji (кваліфікаційний сертифікат).

Obecnie ukraiński certyfikat kwalifikacji nie jest uznawany za równoważny z polskimi uprawnieniami budowlanymi.

Ścieżka dostępu do zawodu

Nie dotyczy.

Powiązane zawody