(UA) Inżynier konsultant (budownictwo)

Інженер – консультант (будівництво)

Wymowa: Inżener – konsultant (budiwnyctwo)

Podobieństwa i różnice z innymi zawodami

(UA) Inżynier konsultant (budownictwo), podobnie jak (UA) Inżynier ds. projektowania, to zawody pokrewne do polskich zawodów wymagających wykształcenia inżynieryjnego w budownictwie, na przykład, do (PL) Kierownika budowy.

Zadania zawodowe

Synteza: wsparcie organizacyjne i doradcze kompleksu robót, związanych z tworzeniem obiektu budowlanego poprzez świadczenie  usług inżynieryjnych i doradczych w budownictwie związanych z procedurami zamówień towaru, prace nad opracowaniem dokumentacji projektowej, roboty budowlane, usługi budowlanych, stosunków umownych, organizacji budowy produkcji budowlanej i  zarządzania projektami budowlanymi, kontroli wskaźników ilościowych i jakościowych robót budowlanych, doskonalenie dokumentacji  projektowej, zarządzanie ryzykiem wynikającym z realizacji projektów budowlanych, przedprocesowe rozstrzyganie sporów i zapewnianie środków ochrony pracy w celu zaspokojenia potrzeb środków ochrony pracy w celu zaspokojenia potrzeb uczestników rynku budowlanego.

  • przygotowuje i zapewnia podjęcie działań organizacyjnych mających na celu stworzenie warunków dla realizacji projektu budowy
  • doradza klientowi w zakresie kształtowania zamierzeń inwestycyjnych, rozwoju organizacyjnych i finansowych możliwości realizacji projektu, zarządzania ryzykiem w realizacji projektu budowlanego
  • opracowuje dokumentację projektową, w tym dokumentację przetargową
  • dopełnia procedur przetargowych
  • uczestniczy w przekazaniu placu budowy wykonawcy
  • przeprowadza selektywną kontrolę na budowie
  • wykrywa ewentualne naruszenia przez wykonawcę podczas wykonywania robót budowlanych, informuje o  nich klienta i przedstawia mu propozycje co do  wstrzymania wykonywania robót przez wykonawcę do czasu usunięcia zidentyfikowanych naruszeń i  niedociągnięć
  • analizuje wskaźniki realizacji projektu budowlanego i przedstawia propozycję ich optymalizacji poprzez wykorzystanie nowych / alternatywnych technologii materiałów, produktów budowlanych przyciągnięcie dodatkowej siły roboczej, wykorzystanie maszyn i mechanizmów
  • koordynuje działania w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy na placu budowy

Kwalifikacje wymagane/preferowane

Poziom NQF (Ukraińskiej Ramy Kwalifikacji): 6 lub 7

Ukończone studia wyższe na odpowiednim kierunku (z tytułem bakaławra, lub specjalisty / magistra).

Brak wymagań do doświadczenia zawodowego.

Dokument potwierdzający kwalifikacje w zawodzie
  • dyplom bakaławra
  • dyplom specjalisty / magistra
  • certyfikat kwalifikacji
Dodatkowe informacje

(UA) Inżynier konsultant (budownictwo) jest zobowiązany do podania się procedurze certyfikacji, w wyniku której (po (a) złożeniu odpowiednich dokumentów: dyplomu ukończenia studiów, zaświadczenia o doświadczeniu zawodowym i kategorii kwalifikacji; oraz (b) zdaniu egzaminu) uzyskuje certyfikat kwalifikacji (кваліфікаційний сертифікат).

Obecnie ukraiński certyfikat kwalifikacji nie jest uznawany za równoważny z polskimi uprawnieniami budowlanymi.

Ścieżka dostępu do zawodu

Nie dotyczy.

Powiązane zawody