(UA) Pracownik socjalny

Соціальний працівник

Wymowa: Socialnyj praciwnyk

Podobieństwa i różnice z innymi zawodami

(UA) Pracownik socjalny to zawód bardzo podobny do (PL) Pracownika socjalnego. Podobieństwo tych zawodów jest znaczne. Wszystkie odnoszą się do zinstytucjonalizowanej opieki społecznej. Barierą do podjęcia pracy w Polsce w zawodzie Pracownik socjalny przez obywatela Ukrainy lub innego państwa trzeciego jest jednak często wymóg posiadania polskiego obywatelstwa, który zachodzi wtedy, gdy chodzi o zatrudnienie na podstawie Ustawy o pracownikach samorządowych. Dodatkowo, występują różnice między polskim i ukraińskim systemem pomocy społecznej, z czego wynika konieczność zapoznania się z polskimi przepisami.

Zadania zawodowe

Synteza: brak oficjalnej syntezy.

Planowanie kompleksowego wsparcia
  • organizuje proces identyfikacji osób i rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej i wymagających pomocy lub usług społecznych;
  • opracowuje i monitoruje działania mające na celu ochronę i zapewnienie bezpieczeństwa osobom korzystającym z usług społecznych;
  • uczestniczy w opracowywaniu programów profilaktycznych służących rozwiązywaniu palących problemów społecznych na terenie jednostki administracyjno-terytorialnej;
  • koordynuje i organizuje pracę zespołu interdyscyplinarnego w zakresie realizacji indywidualnego planu świadczenia usług społecznych;
  • dokonuje kompleksowej oceny stanu i ocenia indywidualne potrzeby odbiorców usług społecznych znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej;
  • wspólnie z odbiorcą usług społecznych lub osobą reprezentującą jego interesy opracowuje, weryfikuje, w razie potrzeby koryguje i koordynuje realizację indywidualnego planu świadczenia usług społecznych;
  • identyfikuje i pozyskuje dostępne w jednostce administracyjno-terytorialnej zasoby do realizacji indywidualnego planu świadczenia usług społecznych;
  • udziela pomocy w rozpatrywaniu skarg, dokumentów (wniosków, zaświadczeń itp.) niezbędnych do uzyskania świadczeń, pomocy materialnej i innych rodzajów pomocy;
  • współpracuje i utrzymuje kontakty z innymi organizacjami, przedsiębiorstwami, instytucjami i zakładami oraz specjalistami w celu realizacji indywidualnego planu świadczenia usług społecznych, a także ułatwia, w razie potrzeby, kierowanie do innych usługodawców;
Poradnictwo/udzielanie informacji
  • świadczy usługi w zakresie poradnictwa;
Rzecznictwo i mediacja
  • reprezentuje, w razie potrzeby, interesy odbiorcy usług społecznych w celu ochrony jego praw i rozwiązywania problemów w instytucjach organizacjach, zakładach i przedsiębiorstwach, a także wobec osób fizycznych;
  • świadczy usługi w zakresie mediacji;
Podejmowanie działań interwencyjnych
  • prowadzi działania organizacyjne w zakresie umieszczania odbiorców usług społecznych potrzebujących pomocy zewnętrznej w specjalistycznych instytucjach (medycznych, edukacyjnych, socjalnych, rehabilitacyjnych, kryzysowych itp.);
Wsparcie i pomoc w aktywizacji
  • pracuje z osobami i rodzinami (odbiorcami usług społecznych) potrzebującymi usług społecznych;
  • świadczy usługi w następujących obszarach: wsparcie/patronat społeczny; adaptacja społeczna, integracja/reintegracja społeczna; rehabilitacja społeczna i psychologiczna; profilaktyka społeczna itp.
Prowadzenie dokumentacji
  • przygotowuje umowę o świadczenie usług społecznych do zawarcia z odbiorcą usług społecznych;
  • przygotowuje inne dokumenty niezbędne do otrzymania usług społecznych;
Doskonalenie zawodowe
  • bierze udział w konferencjach, sesjach i zgromadzeniach;
  • podnosi swój poziom zawodowy i kwalifikacje;
Nadzór nad innymi pracownikami
  • prowadzi szkolenia dla pracowników socjalnych (personelu pomocniczego) i pracowników socjalnych;

Kwalifikacje wymagane/preferowane

Poziom NQF (Ukraińskiej Ramy Kwalifikacji): 6

Ukończenie studiów I stopnia z tytułem bakaławra i specjalnością w odpowiedniej dziedzinie wiedzy.

Bez wymagań dotyczących doświadczenia zawodowego.

Dokument potwierdzający kwalifikacje w zawodzie

dyplom bakaławra

Dodatkowe informacje

Wraz z nabywaniem doświadczenia zawodowego, możliwość zdobywania kolejnych kategorii kwalifikacji:

W kategorii II - w przypadku tytułu licencjata co najmniej 1 rok doświadczenia zawodowego na stanowisku pracownika socjalnego, w przypadku tytułu magistra - brak wymagań dotyczących doświadczenia zawodowego.

W kategorii I - co najmniej 2 lata doświadczenia na stanowisku pracownika socjalnego kategorii II.

Wiodący pracownik socjalny - co najmniej 2 lata doświadczenia jako pracownik socjalny I kategorii.

Ścieżka dostępu do zawodu

Nie dotyczy.

Powiązane zawody