(PL) Lekarz – specjalista psychiatrii dzieci i młodzieży (221257)

Podobieństwa i różnice z innymi zawodami

(PL) Lekarz specjalista psychiatrii dzieci i młodzieży to zawód pokrewny do (UA) Lekarza-psychiatry dziecięcego oraz (UA) Lekarza-psychiatry młodzieży. Różnice pomiędzy nimi wynikają przede wszystkim z odmiennych systemów kształcenia lekarzy w Polsce i Ukrainie. (PL) Lekarz specjalista psychiatrii jest zobowiązany ukończyć ogólny staż podyplomowy i dopiero wtedy wejść na kilkuletnią ścieżkę szkolenia specjalistycznego. Szkolenie takie kończy się państwowym egzaminem specjalizacyjnym. W Ukrainie tytuł lekarza specjalisty przysługuje osobie, która ukończyła zaraz po studiach medycznych Internaturę, czyli trwający od 1-3 lat staż specjalizacyjny. Jest też możliwość ukończenia 2-4-letniej Ordynatury Klinicznej, która jednak nie jest obowiązkowa. Mogą też występować znaczące różnice programowe, jeśli chodzi o daną specjalizację w Polsce i Ukrainie.

Zadania zawodowe

Synteza: rozpoznaje, różnicuje i leczy zaburzenia psychiczne, nerwice, upośledzenia umysłowe i inne choroby psychiczne wieku rozwojowego oraz uzależnienia (lekomanie, narkomanie, alkoholizm, nikotynizm) i inne formy nieprzystosowania społecznego dzieci i młodzieży; podejmuje działania na rzecz promocji zdrowia i zapobiegania chorobom psychicznym

Przeprowadzanie badań i/lub testów

  • przeprowadza badanie psychiatryczne umożliwiające postawienie rozpoznania lub kontrolę i ocenę stanu psychicznego dziecka;
  • przeprowadza wywiady środowiskowe (szkoła, dom, inne) umożliwiające uzyskanie dodatkowych informacji o dziecku;
  • kieruje pacjentów na badania dodatkowe (uzupełniające) oraz na konsultacje do innych specjalistów medycznych;
  • przeprowadza próby (testy) sprawności psychicznej w dziedzinach: poznawczej, psychoruchowej i ocenia dojrzałość sfery afektywnej;
  • wykonuje badania neurologiczne i EEG;
  • wykonuje wstrzyknięcia, zgłębnikowanie żołądka, cewnikowanie pęcherza moczowego i wykonuje inne pokrewne zabiegi diagnostyczne i lecznicze;
Diagnozowanie

  • interpretuje i ocenia wyniki wykonanych badań dodatkowych (pomocniczych);
  • formułuje rozpoznanie lekarskie (diagnozę) i rozpoznanie mniej prawdo-podobne (różnicowe);
Psychoterapia i inne metody leczenia niezabiegowego lub wsparcia
  • leczy metodami niezabiegowymi (psychoterapia, hipnoza, elektroterapia, stany hipoglikemiczne, terapia zajęciowa, muzykoterapia i inne) zaburzenia psychiczne i zespoły psychoorganiczne, upośledzenie umysłowe, nerwice, uzależnienia oraz inne choroby psychiczne i zespoły nieprzystosowania społecznego;
Farmakoterapia
  • prowadzi leczenie farmakologiczne;
Pomoc medyczna
  • udziela pomocy doraźnej w stanach naglących, przeprowadza reanimację, przetacza krew i płyny infuzyjne, posługuje się potrzebnym sprzętem;
Współpraca

  • nawiązuje bliski kontakt z chorym, jego rodziną i otoczeniem w celu zapewnienia współpracy w leczeniu;
  • kieruje działaniami zespołowymi w sytuacjach zagrażających otoczeniu i wymagających opanowania agresji chorego psychicznie;
  • odbywa konsultacje lekarskie dla innych specjalności medycznych;
Profilaktyka i edukacja
  • uczestniczy w działaniach dotyczących promocji zdrowia i zapobiega chorobom psychicznym dzieci i młodzieży;
Prowadzenie dokumentacji

  • prowadzi dokumentację lekarską (historię choroby) oraz wypisuje skierowania, recepty i zwolnienia lekarskie;
  • przygotowuje opinie, świadectwa, orzeczenia oraz wnioski do celów inwalidztwa, zatrudnienia i sądownictwa;
Doskonalenie zawodowe
  • doskonali swoją wiedzę i umiejętności, między innymi przez uczestnictwo w podyplomowym kształceniu ustawicznym
Inne (lub dodatkowe) zadania

  • pełni dyżury specjalistyczne i udziela konsultacji za pomocą środków łączności telefonicznej i wideofonicznej;
  • sprawuje nadzór i kontrolę nad przechowywanymi w oddziale szpitalnym: krwią, płynami infuzyjnymi, lekami i sprzętem diagnostyczno-leczniczym;
  • bierze udział w doskonaleniu zawodowym (szkoleniu) innych pracowników medycznych;
  • kieruje oddziałem lub kliniką psychiatryczną lub przychodnią specjalistyczną;
  • podejmuje i koordynuje działania w skali regionu, kraju i działania międzynarodowe, mające na celu profilaktykę i rehabilitację środowisk dzieci i młodzieży zagrożonych patologiami społecznymi (zwłaszcza uzależnieniami);
  • prowadzi badania naukowe i publikuje ich wyniki;

Kwalifikacje wymagane/preferowane

Poziom NQF (Polskiej Ramy Kwalifikacji): 7

Ukończenie co najmniej 5-letnich jednolitych studiów magisterskich na kierunku lekarskim, obejmujących co najmniej dwusemestralne praktyczne nauczanie kliniczne i ukończenie stażu podyplomowego.

Zdanie Lekarskiego Egzaminu Końcowego (LEK).

Ukończenie specjalizacji w dziedzinie psychiatrii.

Zdanie państwowego egzaminu specjalizacyjnego.

Dokument potwierdzający kwalifikacje w zawodzie

  • dyplom ukończenia studiów medycznych
  • prawo wykonywania zawodu (PWZ) lekarza
  • tytuł specjalisty w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży
Dodatkowe informacje

Zawód lekarza może w Polsce wykonywać tylko osoba posiadająca prawo wykonywania zawodu (PWZ) przyznane przez właściwą okręgową izbę lekarską.

W przypadku obywateli polskich i obywateli innych państw członkowskich UE, PWZ przysługuje osobie, która spełnia następujące warunki:

  • posiada dokument potwierdzający odpowiednie kwalifikacje
  • posiada pełną zdolność do czynności prawnych;
  • posiada stan zdrowia pozwalający na wykonywanie zawodu lekarza
  • wykazuje nienaganną postawę etyczną

Źródło: rozdz. II ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty

Aktualne programy specjalizacji w zakresie psychiatrii dzieci i młodzieży dostępne są na stronach Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego.

Ścieżka dostępu do zawodu

Zawód lekarza i lekarza specjalisty jest w Polsce zawodem regulowanym, tzn. przed podjęciem pracy w zawodzie konieczne jest uzyskanie prawa wykonywania zawodu lekarza (PWZ).

Dla osób, które uzyskały swoje kwalifikacje w kraju, który nie jest państwem członkowskim UE, dostępne są obecnie w Polsce dwie ścieżki uzyskania PWZ. Szczegółowo opisane są one w części 2.1.5 tej broszury.

Ścieżka standardowa (dla obywateli państw trzecich, czyli osób posiadających kwalifikacje uzyskane w państwie niebędącym państwem członkowskim UE)

Prawo wykonywania zawodu lekarza specjalisty (psychiatry) w Polsce na określony zakres czynności zawodowych, czas i miejsce może uzyskać osoba, która:

  • Ukończyła co najmniej pięcioletnie studia na kierunku lekarskim poza terytorium Unii Europejskiej.
  • Posiada tytuł lekarza specjalisty psychiatrii uzyskany poza terytorium Unii Europejskiej (wymagana nostryfikacja)
  • Posiada zaświadczenie od podmiotu wykonującego działalność leczniczą w Polsce, który planuje ją zatrudnić.
  • Ma co najmniej 3-letnie doświadczenie zawodowe jako lekarz specjalista psychiatrii, uzyskane w okresie 5 lat bezpośrednio poprzedzających uzyskanie zaświadczenia, o którym mowa w pkt 3
  • Złoży oświadczenie o znajomości języka polskiego wystarczającej do wykonywania powierzonego jej zakresu czynności zawodowych

Dokładny opis procedury

Ważne:

1. Prawo wykonywania zawodu na powyższych zasadach może zostać przyznane na okres nie dłuższy niż 5 lat, bez możliwości jego przedłużenia.

2. Na podstawie przyznanego warunkowego PWZ będzie można na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej wykonywać zawód lekarza wyłącznie w podmiocie leczniczym wskazanym w decyzji Ministra Zdrowia.

3. Na podstawie przyznanego PWZ przez 1 rok pracuje się pod nadzorem opiekuna będącego lekarzem posiadającym specjalizację II stopnia lub tytuł specjalisty w danej dziedzinie medycyny.

4. W momencie rozwiązania umowy o pracę, podmiot, w którym było się zatrudnionym prześlę taką informację do Okręgowej rady lekarskiej, która niezwłocznie skreśli daną osobę z rejestru lekarzy, co będzie równoznaczne z wygaśnięciem PWZ tej osoby.

Uwaga: część procedury (nostryfikacja) jest w tym trybie odpłatna.

Podstawa prawna: rozdz. II ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty, Dz. U. 1997 Nr 28 poz. 152.

Ścieżka uproszczona (rozwiązanie tymczasowe dla osób objętych działaniem ustawy z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa)

Warunkowe prawo wykonywania zawodu lekarza specjalisty psychiatrii w Polsce może uzyskać każda osoba posiadająca obywatelstwo ukraińskie oraz ukończone studia na kierunku lekarskim oraz tytuł specjalisty psychiatrii.

Należy spełnić następujące warunki:

  • posiadać dyplom lekarza potwierdzający ukończenie co najmniej 5-letnich studiów, wydany w innym państwie niż państwo członkowskie Unii Europejskiej.
  • posiadać pełną zdolność do czynności prawnych;
  • posiadać stan zdrowia pozwalający na wykonywanie zawodu lekarza;
  • wykazywać nienaganną postawę etyczną;
  • posiadać tytuł specjalisty wydany przez właściwy organ w danym państwie
  • złożyć oświadczenie o znajomości języka polskiego wystarczającej do wykonywania powierzonego jej zakresu czynności zawodowych

Ważne

Procedura uzyskania PWZ na określony zakres czynności składa się z dwóch etapów: najpierw zgody Ministra Zdrowia (art. 7ust. 2a ustawy o zawodzie lekarza), a następnie przyznania PWZ przez okręgową izbę lekarską, na podstawie tej zgody (art. 7ust. 2e ustawy o zawodzie lekarza). W przypadku odmowy przyznania PWZ przez okręgową radę lekarską stronie służy odwołanie do Naczelnej Rady Lekarskiej, a następnie skarga do sądu administracyjnego.

Po uzyskaniu warunkowego PWZ można podjąć pracę w dowolnym podmiocie leczniczym w Polsce, zgodnie ze swoimi kwalifikacjami. PWZ wydane w tym trybie jest ważne przez 5 lat od dnia jego wydania.

Procedura jest bezpłatna. Dokładny opis procedury

Podstawa prawna: art.62-63 ustawy z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa, Dz.U. 2023 poz. 103.

Powiązane zawody