(PL) Główny księgowy (121101)

Podobieństwa i różnice z innymi zawodami

(PL) Główny księgowy to zawód bardzo podobny do (UA) Głównego księgowego. Oba wiążą się z zarządzaniem procesami księgowymi. Wymagane są w nich podobnie wysokie kwalifikacje oraz doświadczenie zawodowe. Różnią je natomiast przepisy prawa dotyczące m.in. rachunkowości, podatków, które są charakterystyczne dla danego kraju.

Zadania zawodowe

Synteza: planuje, koordynuje i nadzoruje prowadzenie rachunkowości jednostki. Wykonuje również czynności wspomagające zarządzanie.

Organizacja i koordynacja procesów księgowych
  • koordynuje działania związane z obsługą finansowo-księgową
  • kształtuje politykę rachunkowości w organizacji
Nadzór i kontrola
  • nadzoruje prowadzenie rachunkowości zgodnie z obowiązującymi przepisami
  • kontroluje dokumenty finansowe i nadzoruje prawidłowy ich obieg
  • nadzoruje działania związane z obsługą finansowo-księgową
  • kontroluje i weryfikuje prawidłowość kwalifikacji operacji gospodarczych
  • nadzoruje prawidłowy obieg dokumentów finansowych i ich archiwizowanie
  • kontroluje wydatki i zapewnia efektywne wykorzystywanie zasobów finansowych
  • nadzoruje terminowość płatności zobowiązań i wpływu należności
  • nadzoruje prawidłowość rozliczeń z budżetem i ZUS
Ocena sytuacji finansowej
  • ocenia sytuację finansową organizacji
  • opracowuje strategie i procedury pozyskiwania środków finansowych dla działalności jednostki
Sporządanie raportów i sprawozdań
  • sporządza i analizuje sprawozdania finansowe oraz ustala wynik finansowy
  • sporządza raporty na potrzeby organizacji i instytucji zewnętrznych (m.in. US, ZUS, GUS, banki)
Prowadzenie rachunkowości w organizacji
  • prowadzi rachunkowość organizacji zgodnie z obowiązującymi przepisami

Kwalifikacje wymagane/preferowane

Poziom NQF (Polskiej Ramy Kwalifikacji): 7

  • Ukończenie studiów wyższych II stopnia (magisterskich) na kierunku finanse, rachunkowość. (LUB)
  • Ukończenie studiów wyższych zawodowych I stopnia uzupełnionych ekonomicznymi studiami magisterskimi lub studiów podyplomowych

Pracodawcy najczęściej wymagają co najmniej 5-letniego doświadczenia w pracy w finansach i księgowości, w tym 2-, 3-letniego doświadczenia na stanowisku kierowniczym

Dokument potwierdzający kwalifikacje w zawodzie
  • dyplom magistra lub licencjata
  • branżowe uprawnienia i licencje
Dodatkowe informacje

Wymagana jest znajomość polskich przepisów, m.in. Ustawy o rachunkowości, prawa podatkowego.

Umiejętność biegłego posługiwania się zintegrowanymi pakietami oprogramowania księgowo-finansowego.

Atutem są polskie lub międzynarodowe certyfikaty zawodowe z dziedziny finansów, posiadanie certyfikatu Ministra Finansów (wydawanego przed 2014 r.; obecnie takiego certyfikatu nie można już uzyskać) uprawniającego do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych lub uprawnień biegłego rewidenta lub doradcy podatkowego.

Posiadanie branżowych certyfikatów: dyplomowanego księgowego lub głównego księgowego wydawane przez Stowarzyszenie Księgowych w Polsce.

W przypadku jednostki sektora publicznego, głównym księgowym może zostać jedynie osoba, która:

1) Posiada obywatelstwo państwa członkowskiego UE, Konfederacji Szwajcarskiej lub EFTA – strony umowy o EOG, chyba że odrębne ustawy uzależniają zatrudnienie w jednostce sektora finansów publicznych od posiadania obywatelstwa polskiego.

2) Posiada pełną zdolność do czynności prawnych oraz korzysta z pełni praw publicznych.

3) Nie była prawomocnie skazana za przestępstwo przeciwko mieniu, przeciwko obrotowi gospodarczemu, przeciwko działalności instytucji państwowych oraz samorządu terytorialnego, przeciwko wiarygodności dokumentów lub za przestępstwo skarbowe.

4) Posiada znajomość języka polskiego w mowie i piśmie w zakresie koniecznym do wykonywania obowiązków głównego księgowego.

5) Spełnia jeden z poniższych warunków:

a) ukończyła ekonomiczne jednolite studia magisterskie, ekonomiczne wyższe studia zawodowe, uzupełniające ekonomiczne studia magisterskie lub ekonomiczne studia podyplomowe i posiada co najmniej 3-letnią praktykę w księgowości,

b) ukończyła średnią, policealną lub pomaturalną szkołę ekonomiczną i posiada co najmniej 6-letnią praktykę w księgowości,

c) jest wpisana do rejestru biegłych rewidentów na podstawie odrębnych przepisów,

d) posiada certyfikat księgowy uprawniający do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych albo świadectwo kwalifikacyjne uprawniające do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych, wydane na podstawie odrębnych przepisów. WAŻNE - certyfikat taki był wydawany przed 2014 r., obecnie takiego certyfikatu nie można już uzyskać.

Art. 54 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2009 r. poz. 305, z późn. zm.)

Ścieżka dostępu do zawodu

Księgowy, w tym główny księgowy, nie jest obecnie w Polsce zawodem regulowanym, za wyjątkiem sytuacji, w której chodzi o zatrudnienie w jednostce sektora publicznego. Konieczne jest zapoznanie się z polskimi przepisami w zakresie finansów i ciągła aktualizacja tej wiedzy.

Pracodawcy preferują (oprócz wykształcenia kierunkowego na poziomie magisterskim oraz doświadczenia zawodowego w finansach i rachunkowości, w tym na stanowisku kierowniczym), osoby posiadające, m.in.:

  • polskie certyfikaty wydawane przez Stowarzyszenie Księgowych w Polsce w ramach autorskiej ścieżki certyfikowania zawodu księgowego potwierdzające zdobycie kwalifikacji w zawodzie księgowego w ramach następujących stopni kształcenia:

1) Główny księgowy - stopień III ścieżki certyfikacji SKWP

2) Dyplomowany księgowy- stopień IV ścieżki certyfikacji SKWP (znający i posługujący się międzynarodowymi standardami rachunkowości oraz zagadnieniami skonsolidowanych sprawozdań finansowych)

Stowarzyszenie Księgowych w Polsce umożliwia także uzyskanie kwalifikacji związanych z usługowym prowadzeniem ksiąg rachunkowych (prowadzeniem biur rachunkowych) w ramach dwóch specjalizacji:

3) Certyfikowany ekspert usług księgowych oraz

4) Certyfikowany specjalista usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych i podatkowych lub uzyskanie Certyfikatu kwalifikacji rynkowej ZSK Zarządzanie procesami księgowymi

Powiązane zawody