(UA) Księgowy z tytułem magistra

Бухгалтер (з дипломом магістра)

Wymowa: buchhałter (z dypłomom mahistra)

Podobieństwa i różnice z innymi zawodami

(UA) Księgowy z tytułem magistra to zawód bardzo podobny do (PL) Specjalisty ds. rachunkowości. Mają one zbieżny zakres czynności zawodowych, ich wykonywanie wymaga wyższego wykształcenia i doświadczenia zawodowego. Różnią je natomiast przepisy prawa dotyczące m.in. rachunkowości, podatków, które są charakterystyczne dla danego kraju.

Zadania zawodowe

Synteza: brak oficjalnej syntezy.

Organizacja i koordynacja procesów księgowych
  • uczestniczy w przygotowaniu propozycji dotyczących zmian w polityce rachunkowości, usprawnienia wewnętrznej rachunkowości zarządczej i zasad obiegu dokumentów
Nadzór i kontrola
  • zapewnia ochronę mienia, racjonalne i efektywne wykorzystanie zasobów materialnych, pracowniczych i finansowych
Ocena sytuacji finansowej
  • prowadzi (samodzielnie i w pełnym zakresie) ewidencję środków trwałych, zapasów, funduszy, rozrachunków i innych aktywów, kapitałów własnych i zobowiązań, przychodów i kosztów zgodnie z przyjętą przez spółkę formą rachunkowości
  • uczestniczy w inwentaryzacji aktywów i pasywów, przygotowywaniu materiałów związanych z niedoborami i odszkodowaniami za straty wynikające z niedoborów, kradzieży i szkód w majątku firmy • pozyskuje kredyty i monitoruje ich spłatę
Sporządanie raportów i sprawozdań
  • przygotowuje dane do uwzględnienia w sprawozdaniach finansowych
  • sporządza określone formy sprawozdań finansowych, jak również formy innej sprawozdawczości okresowej
  • zapewnia przygotowanie rejestrów i raportów do przechowywania w okresie sprawozdawczym
Prowadzenie rachunkowości w organizacji
  • w porozumieniu z  właścicielem (kierownikiem) firmy i kierownikiem działu księgowości przedkłada dokumenty instytucjom bankowym w celu transferu środków zgodnie z określonymi podatkami i płatnościami, a także do rozliczeń z innymi wierzycielami zgodnie z zobowiązaniami umownymi
  • zapewnia pełne i dokładne odzwierciedlenie w księgach rachunkowych informacji zawartych w dokumentach pierwotnych przyjętych do księgowania

Kwalifikacje wymagane/preferowane

Poziom NQF (Ukraińskiej Ramy Kwalifikacji): 7

• Ukończenie studiów wyższych (tytuł magistra lub specjalisty) na kierunku ekonomicznym.

Dokument potwierdzający kwalifikacje w zawodzie
  • dyplom magistra lub specjalisty
  • branżowe uprawnienia i licencje
Dodatkowe informacje
  • Znajomość ukraińskich przepisów.

Ścieżka dostępu do zawodu

Nie dotyczy

Powiązane zawody