(UA) Główny księgowy

Головний бухгалтер

Wymowa: hołownyj buchhałter

Podobieństwa i różnice z innymi zawodami

(UA) Główny księgowy to zawód bardzo podobny do (PL) Głównego księgowego. Oba wiążą się z zarządzaniem procesami księgowymi. Wymagane są w nich podobnie wysokie kwalifikacje oraz doświadczenie zawodowe. Różnią je natomiast przepisy prawa dotyczące m.in. rachunkowości, podatków, które są charakterystyczne dla danego kraju.

Zadania zawodowe

Synteza: brak oficjalnej syntezy.

Organizacja i koordynacja procesów księgowych
  • organizuje pracę działu księgowości
  • określa prawa pracowników do podpisywania podstawowych i skonsolidowanych dokumentów księgowych
  • wdraża zautomatyzowany system przetwarzania danych systemu księgowego, uwzględniający specyfikę przedsiębiorstwa lub usprawnia system istniejący
  • ustala politykę rachunkowości w organizacji
Nadzór i kontrola
  • wymaga od działów, służb i personelu pomocniczego ścisłego przestrzegania procedury przetwarzania i przedkładania do zaksięgowania dokumentów pierwotnych
  • podejmuje wszelkie niezbędne środki, aby zapobiegać nieuprawnionym i niezauważonym korektom zapisów w ww. dokumentach pierwotnych i rejestrach księgowych
  • kontroluje transakcje gotówkowe
  • nadzoruje racjonalne i efektywne wykorzystanie zasobów materialnych i środków finansowych
  • w porozumieniu z właścicielem (zarządcą) przedsiębiorstwa, zapewnia przekazywanie podatków i opłat przewidzianych przez prawo
Ocena sytuacji finansowej
  • podejmuje działania w celu zapewnienia kompletnych, prawdziwych i bezstronnych informacji na temat sytuacji finansowej, wyników i przepływu funduszy spółki
  • uczestniczy w pracach inwentaryzacyjnych w przedsiębiorstwie, rejestruje materiały związane z niedoborami i rekompensowaniem strat wynikających z niedoborów, kradzieży i uszkodzeń majątku przedsiębiorstwa
  • pozyskuje kredyty i nadzoruje ich spłatę
Sporządanie raportów i sprawozdań
  • przygotowuje sprawozdania finansowe firmy, podpisuje je i przekazuje użytkownikom w ustalonych ramach czasowych
  • uczestniczy w przygotowywaniu i składaniu innych rodzajów sprawozdawczości okresowej, które wymagają podpisu głównego księgowego, organom wyższego szczebla zgodnie z przepisami
  • przechowuje rejestry i raporty przez wyznaczony okres
Prowadzenie rachunkowości w organizacji
  • zapewnia prowadzenie dokumentacji księgowej i rachunkowości, zgodnie z obowiązującymi przepisami, z uwzględnieniem specyfiki przedsiębiorstwa i technologii przetwarzania danych księgowych
  • prowadzi rozliczenia z innymi wierzycielami zgodnie z zobowiązaniami umownymi

Kwalifikacje wymagane/preferowane

Poziom NQF (Ukraińskiej Ramy Kwalifikacji): 7

  • Ukończenie studiów wyższych (tytuł magistra lub specjalisty) na kierunku ekonomicznym.
  • Doświadczenie zawodowe pracy w księgowości w zawodzie kierownika niższego szczebla: dla magistra - co najmniej 2 lata, dla specjalisty - co najmniej 3 lata.
Dokument potwierdzający kwalifikacje w zawodzie
  • dyplom magistra lub licencjata
  • branżowe uprawnienia i licencje
Dodatkowe informacje
  • Znajomość ukraińskich przepisów.

W przypadku instytucji / organizacji, której działalność wiąże się z interesem społecznym, głównym księgowym nie może być osoba skazana prawomocnym wyrokiem za przestępstwo przeciwko mieniu lub w zakresie działalności gospodarczej.

Ścieżka dostępu do zawodu

Nie dotyczy.

Powiązane zawody