(UA) Księgowy

Бухгалтер

Wymowa: buchhałter

Podobieństwa i różnice z innymi zawodami

(UA) Księgowy to zawód bardzo podobny do (UA) Księgowego. Mają one zbieżny zakres czynności zawodowych, a ich wykonywanie wymaga przede wszystkim doświadczenia zawodowego. Różnią je natomiast przepisy prawa dotyczące finansów, które są charakterystyczne dla danego kraju oraz typowy poziom wykształcenia. W przypadku (UA) Księgowego typowe jest albo uzyskanie dyplomu młodszego bakaławra (wcześniej młodszego specjalisty) lub bakaławra, natomiast w przypadku (PL) Księgowego wystarczające jest wykształcenie średnie. Szczególnie w przypadku osób z dyplomem bakaławra (odpowiednik licencjatu) istnieje możliwość podjęcia pracy w charakterze (PL) Specjalisty ds. rachunkowości.

Zadania zawodowe

Synteza: rejestruje, gromadzi, dokumentuje, systematyzuje, przechowuje, przygotowuje i przekazuje do dalszego wykorzystania informacje na temat różnych aspektów działalności gospodarczej przedsiębiorstwa (instytucji, organizacji).

• Wykształcenie wyższe I stopnia (bakaławr) lub młodszego specjalisty / młodszego bakaławra na odpowiednim kierunku studiów. • W przypadku bakaławra - brak wymagań dotyczących doświadczenia zawodowego. • W przypadku młodszego specjalisty – doświadczenie zawodowe w zakresie finansów - co najmniej 1 rok.

Prowadzenie rachunkowości
  • samodzielnie przygotowuje lub akceptuje dokumenty pierwotne, systematyzuje informacje odzwierciedlone w tych dokumentach, przygotowuje tymczasowe kalkulacje do księgowania transakcji biznesowych i przedkłada je do przeglądu
  • prowadzi rozliczenia z dostawcami i wykonawcami, klientami, dłużnikami i wierzycielami
  • prowadzi ewidencję kasową
Obsługa procesów płacowych
  • nalicza wynagrodzenia i dokonuje innych rozliczeń z pracownikami, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa
Prowadzenie rachunkowości w organizacji
  • gromadzi i podsumowuje informacje o wymaganej szczegółowości na temat środków pieniężnych na rachunkach bieżących w walucie krajowej, innych rachunkach bankowych w walucie obcej, a także środków pieniężnych w drodze

Kwalifikacje wymagane/preferowane

Poziom NQF (Polskiej Ramy Kwalifikacji): 5 lub 6

Wykształcenie wyższe I stopnia (bakaławr) lub młodszego specjalisty / młodszego bakaławra na odpowiednim kierunku studiów.

W przypadku bakaławra - brak wymagań dotyczących doświadczenia zawodowego.

W przypadku młodszego specjalisty – doświadczenie zawodowe w zakresie finansów - co najmniej 1 rok.

Dokument potwierdzający kwalifikacje w zawodzie
  • dyplom bakaławra
  • dyplom młodszego specjalisty/młodszego bakaławr
Dodatkowe informacje
  • Znajomość ukraińskich przepisów.

Ścieżka dostępu do zawodu

Nie dotyczy.

Powiązane zawody