(UA) Asystent nauczyciela dzieci z niepełnosprawnościami

Асистент вчителя-дефектолога

Wymowa: Asystent wczytela-defektołoha

Podobieństwa i różnice z innymi zawodami

(UA) Asystent nauczyciela dzieci z niepełnosprawnościami to zawód pokrewny do (PL) Asystenta nauczyciela w szkole. Choć w systemie edukacji specjalnej pełnią oni rolę bardzo podobną, tj. polegającą na wsparciu nauczyciela, to pomiędzy tymi zawodami występują znaczące różnice. (PL) Asystent nauczyciela w szkole to osoba, która może pracować nie tylko w klasach integracyjnych czy szkole specjalnej, ale może również wspomagać nauczyciela w procesie wychowawczym i dydaktycznym w klasach I-III szkoły podstawowej. Podczas gdy zakres zadań (UA) Asystenta nauczyciela dzieci z niepełnosprawnościami pozostaje w ramach edukacji dzieci o specjalnych potrzebach. Dodatkowo, może występować różnica w poziomie wykształcenia.

Zadania zawodowe

Synteza: brak oficjalnej syntezy.

  • uczestniczy w planowaniu, prowadzeniu pracy edukacyjnej, wychowawczej, korekcyjno-rozwojowej, resocjalizacyjnej z dziećmi niepełnosprawnymi fizycznie lub umysłowo
  • wspólnie z nauczycielem dzieci z niepełnosprawnościami zapewnia dzieciom warunki do opanowania odpowiednich programów edukacyjnych, korekcyjnych i rozwojowych, biorąc pod uwagę zaburzenia, wiek i indywidualne cechy dzieci, promuje ich rehabilitację społeczną i adaptację oraz poradnictwo zawodowe
  • bada i rejestruje dynamikę rozwoju dzieci, współpracuje ze specjalistami w opracowywaniu optymalnej strategii pedagogicznej, projektując formy edukacji, wychowania, rehabilitacji i adaptacji społecznej dla każdego dziecka
  • pomaga wybrać skuteczne formy, metody i środki procesu edukacyjnego, produkcyjnego, korekcyjnego i rehabilitacyjnego
  • promuje szacunek dla zasad uniwersalnej moralności, rodziców, kobiet, wartości kulturowych, narodowych, duchowych i historycznych Ukrainy i kraju pochodzenia oraz troskliwy stosunek do środowiska
  • przygotowuje uczniów do życia w duchu wzajemnego zrozumienia, pokoju i harmonii między wszystkimi narodami
  • przestrzega zasad etyki pedagogicznej,szanuje godność dziecka jako osoby i ucznia, chroni je przed wszelkimi formami przemocy fizycznej i psychicznej, zapobiega złym nawykom i promuje zdrowy styl życia
  • wymaga od wychowanków przestrzegania statutu (regulaminu) placówki (edukacyjnej, resocjalizacyjnej i innych)
  • uczestniczy w monitorowaniu zapewnienia zdrowych i bezpiecznych warunków edukacji, wychowania, rehabilitacji i pracy
  • utrzymuje kontakty z rodzicami, udziela im porad pedagogicznych w zakresie edukacji, rozwoju fizycznego i psychicznego ich dzieci
  • podnosi swój poziom zawodowy, umiejętności pedagogiczne i kulturę ogólną

Kwalifikacje wymagane/preferowane

Poziom NQF (Ukraińskiej Ramy Kwalifikacji): 5 lub 6

Ukończenie studiów wyższych I stopnia na odpowiednim kierunku (bakaławr) lub I stopnia w krótki cyklu (młodszy bakaławr).

Brak wymagań dotyczących doświadczenia zawodowego.

Dokument potwierdzający kwalifikacje w zawodzie
  • dyplom młodszego bakaławra
  • dyplom bakaławra
Dodatkowe informacje

Asystent nauczyciela dzieci z niepełnosprawnościami może doskonalić się zawodowo. W wyniku procedury atestacji, która odbywa się w określonym przez przepisy czasie może on uzyskać:

  • II kategorię kwalifikacji, potwierdzoną / nadaną zaświadczeniem o II kategorii kwalifikacyjnej w tym zawodzie. Z tytułem bakaławra nie jest wymagane doświadczenie zawodowe. Z tytułem młodszego bakaławra, wymagane doświadczenie zawodowe w zawodzie – co najmniej 2 lata.
  • I kategorię kwalifikacji, potwierdzoną / nadaną zaświadczeniem o I kategorii kwalifikacyjnej w tym zawodzie. Wymagane doświadczenie zawodowe – co najmniej 2 lata w II kategorii kwalifikacji.

Nie ma formalnego wymogu posiadania zaświadczenia o niekaralności. Zaświadczenie takie można jednak uzyskać w lokalnych przedstawicielstwach Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Ukrainy, a od niedawna – w mobilnej aplikacji usług administracji publicznej Diia (https://diia.gov.ua/services/ vityag-pro-nesudimist).

Przygotowanie pedagogiczne: nie jest warunkiem podjęcia pracy; np. w przypadku osób z dyplomem młodszego specjalisty / bakaławra możliwe jest zdobycie przygotowania pedagogicznego podczas pierwszego roku pracy.

Ścieżka dostępu do zawodu

Nie dotyczy.

Powiązane zawody