(UA) Asystent nauczyciela logopedy

Асистент вчителя-логопеда

Wymowa: Asystent wczytela-łohopeda

Podobieństwa i różnice z innymi zawodami

(UA) Asystent nauczyciela logopedy to, podobnie jak (UA) Nauczyciel logopeda,  zawód pokrewny do (PL) Nauczyciela logopedy. Zawód ukraiński i zawody polskie nie różnią się znacząco w tym przypadku zakresem przypisanych im czynności zawodowych, przy czym (UA) Asystent nauczyciela logopedy spełnia rolę podobną do (PL) Asystenta nauczyciela w szkole, choć w zakresie pracy logopedycznej. Co ważne (PL) Nauczycielem logopedą w szkole podstawowej i przedszkolu może być osoba z wykształceniem na poziomi NQF 6, co odpowiada niektórym (UA) Asystentom nauczyciela logopedy.

Zadania zawodowe

Synteza: brak oficjalnej syntezy.

  • prowadzi zajęcia korygujące wady wymowy ustnej i pisemnej uczniów pod ogólnym kierunkiem logopedy
  • podejmuje działania wyrównawcze mające na celu rozwijanie spójności i ekspresyjności mowy uczniów
  • uczestniczy w ustalaniu treści, form i metod pracy dydaktyczno-wychowawczej, wyrównawczej, resocjalizacyjnej i korekcyjno-rozwojowej
  • współpracuje ze specjalistami opracowującymi indywidualne metody i techniki pracy korekcyjno-rehabilitacyjnej
  • wspólnie z innymi pracownikami
  • zapewnia zdrowe i bezpieczne warunki prowadzenia pracy wychowawczej i korekcyjnej z uczniami
  • włącza członków rodzin wychowanków do pracy wychowawczej i resocjalizacyjnej
  • wspólnie z logopedą tworzy warunki sprzyjające opanowaniu przez uczniów programów kompensacyjno-korekcyjnych i edukacyjnych
  • stale podnosi swój poziom zawodowy i ogólne kompetencje kulturowe
  • wykonuje zadania i obowiązki zawodowe zgodnie z normami etycznymi i moralnymi
  • prowadzi dokumentację księgową i źródłową w zakresie swoich kompetencji

Kwalifikacje wymagane/preferowane

Poziom NQF (Ukraińskiej Ramy Kwalifikacji): 5

Ukończenie studiów wyższych I stopnia w krótkim cyklu z tytułem młodszego bakaławra / młodszego specjalisty na odpowiednim kierunku. Brak wymagań dotyczących doświadczenia zawodowego.

Dokument potwierdzający kwalifikacje w zawodzie
  • dyplom młodszego bakaławra / młodszego specjalisty
Dodatkowe informacje

(UA) Asystent nauczyciela logopedy powinien doskonalić się zawodowo. W wyniku procedury atestacji, która odbywa się w określonym przez przepisy czasie może on uzyskać:

  • II kategorię kwalifikacji, potwierdzoną / nadaną zaświadczeniem o II kategorii kwalifikacyjnej w tym zawodzie. Wymagane doświadczenie zawodowe w zawodzie – z tytułem młodszego bakaławra / młodszego specjalisty co najmniej 2 lata; z tytułem bakaławra bez wymogu dotyczącego stażu.
  • I kategorię kwalifikacji, potwierdzoną / nadaną zaświadczeniem o I kategorii kwalifikacyjnej w tym zawodzie. Wymagane doświadczenie zawodowe w tym zawodzie – co najmniej 2 lata.

Nie ma formalnego wymogu posiadania zaświadczenia o niekaralności. Zaświadczenie takie można jednak uzyskać w lokalnych przedstawicielstwach Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Ukrainy, a od niedawna – w mobilnej aplikacji usług administracji publicznej Diia (https://diia. gov.ua/services/vityag-pro- -nesudimist). Przygotowanie pedagogiczne nie jest warunkiem podjęcia pracy; np. w przypadku osób z dyplomem młodszego specjalisty / bakaławra możliwe jest zdobycie przygotowania pedagogicznego podczas pierwszego roku pracy.

Ścieżka dostępu do zawodu

Nie dotyczy.

Powiązane zawody