(UA) Nauczyciel dzieci z niepełnosprawnościami

Вчитель-дефектолог

Wymowa: Wczytel-defektołoh

Podobieństwa i różnice z innymi zawodami

(UA) Nauczyciel dzieci z niepełnosprawnościami to zawód pokrewny do (PL) Nauczyciela przewlekle chorych i niepełnosprawnych ruchowo oraz (PL) Nauczyciela osób z niepełnosprawnością intelektualną (Oligofrenopedagoga)

Zawód ukraiński i zawody polskie różnią się w tym przypadku zakresem przypisanych im czynności zawodowych. W Ukrainie, przynajmniej według oficjalnych dokumentów, nauczyciel dzieci z niepełnosprawnościami może zajmować się zarówno osobami, którymi opiekuje się w Polsce oligofrenopedagog, jak i nauczyciel przewlekle chorych i niepełnosprawnych ruchowo. Innymi słowy, w obszarze opieki i nauczania osób z niepełnosprawnościami w Polsce wyłoniła się już daleko idąca specjalizacja - w zależności od tego czy chodzi o pracę z osobami z niepełnosprawnością ruchową czy intelektualną.

WAŻNE

W Polsce szczegółowe wymagania w odniesieniu do różnych specjalności nauczycielskich w szkołach specjalnych reguluje Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 sierpnia 2017 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli, Dz.U. 2017 poz. 1575 z późn. zm. Nie ma ono odpowiednika w Ukrainie. Zawiera ono ważną klasyfikację zawodów nauczycielskich w szkołach specjalnych i przypisuje im następujące wymagania:

Nauczyciele uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym, znacznym lub głębokim oraz z niepełnosprawnościami sprzężonymi

wymagane są:

  • ukończenie studiów nadających kwalifikacje w zakresie pracy z uczniami z niepełnosprawnością intelektualną lub posiadających kwalifikacje do pracy w danym typie szkoły
  • i dodatkowo kwalifikacje w zakresie niepełnosprawności intelektualnej
Nauczyciele uczniów z pozostałymi niepełnosprawnościami

  • posiadanie kwalifikacji do nauczania przedmiotu (prowadzenia zajęć)
  • i dodatkowo kwalifikacje z pedagogiki specjalnej w zakresie odpowiednim do niepełnosprawności uczniów (oligofrenopedagogika, surdopedagogika, tyflopedagogika, uczniowie przewlekle chorzy i niepełnosprawni ruchowo)

Zadania zawodowe

Synteza: brak oficjalnej syntezy.

  • planuje i prowadzi pracę edukacyjną, wychowawczą, korekcyjno-rozwojową, rehabilitacyjną z dziećmi niepełnosprawnymi fizycznie lub umysłowo;
  • zapewnia dzieciom warunki do opanowania odpowiednich programów edukacyjnych, korekcyjnych i rozwojowych, biorąc pod uwagę zaburzenia, wiek i indywidualne cechy dzieci,
  • promuje ich rehabilitację społeczną i adaptację oraz poradnictwo zawodowe;
  • bada i rejestruje dynamikę rozwoju dzieci;
  • opracowuje optymalną strategię pedagogiczną, określa obszary edukacji, wychowania, rehabilitacji i adaptacji społecznej każdego dziecka;
  • dobiera skuteczne formy, metody, narzędzia, techniki do procesu edukacyjnego, korekcyjnego i resocjalizacyjnego;
  • wykazuje szacunek dla zasad uniwersalnej moralności, rodziców, kobiet, wartości kulturowych, narodowych, duchowych i historycznych Ukrainy, oraz do środowiska;
  • przygotowuje uczniów do życia w duchu wzajemnego zrozumienia, pokoju, harmonii między wszystkimi narodami i przestrzega etyki pedagogicznej;
  • wymaga od wychowanków przestrzegania statutu (regulaminu) i wewnętrznych przepisów placówki;
  • kontroluje zapewnienie zdrowych i bezpiecznych warunków edukacji, wychowania, rehabilitacji i pracy;
  • utrzymuje kontakty z rodzicami i innymi specjalistami, udziela im porad pedagogicznych w zakresie edukacji, rozwoju fizycznego i psychicznego ich dzieci;
  • systematycznie podnosi poziom swoich kwalifikacji zawodowych, umiejętności pedagogicznych i ogólnych kompetencji kulturowych;

Kwalifikacje wymagane/preferowane

Poziom NQF (Ukraińskiej Ramy Kwalifikacji): 7

Ukończenie pełnych studiów wyższych na odpowiednim kierunku (magister).

Brak wymagań dotyczących doświadczenia zawodowego

Dokument potwierdzający kwalifikacje w zawodzie
  • dyplom magistra
Dodatkowe informacje

Nauczyciel dzieci z niepełnosprawnościami może doskonalić się zawodowo. W wyniku procedury atestacji, która odbywa się w określonym przez przepisy czasie może on uzyskać:

II kategorię kwalifikacji, potwierdzoną/nadaną zaświadczeniem o II kategorii kwalifikacyjnej w tym zawodzie. Wymagane doświadczenie zawodowe w tym zawodzie – co najmniej 3 lata.

I kategorię kwalifikacji, potwierdzoną/nadaną zaświadczeniem o I kategorii kwalifikacyjnej w tym zawodzie. Wymagane doświadczenie zawodowe w tym zawodzie – co najmniej 5 lat.

Najwyższą kategorię kwalifikacji, potwierdzoną/ nadaną zaświadczeniem o najwyższej kategorii kwalifikacyjnej w tym zawodzie. Wymagane doświadczenie zawodowe w tym zawodzie – co najmniej 10 lat.

Nie ma formalnego wymogu posiadania zaświadczenia o niekaralności. Zaświadczenie takie można jednak uzyskać w lokalnych przedstawicielstwach Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Ukrainy, a od niedawna - w mobilnej aplikacji usług administracji publicznej Diia (https://diia.gov.ua/services/vityag-pro-nesudimist

Ścieżka dostępu do zawodu

Nie dotyczy.

Powiązane zawody