(PL) Lekarz - specjalista anestezjologii i intensywnej terapii (221202)

Podobieństwa i różnice z innymi zawodami

(PL) Lekarz specjalista anestezjologii i intensywnej terapii to zawód pokrewny do (UA) Lekarza – anestezjologa. Różnice pomiędzy tymi zawodami wynikają przede wszystkim z odmiennych systemów kształcenia lekarzy w Polsce i Ukrainie. (PL) Lekarz specjalista anestezjologii i intensywnej terapii jest zobowiązany ukończyć ogólny staż podyplomowy i dopiero wtedy wejść na kilkuletnią ścieżkę szkolenia specjalistycznego. Szkolenie takie kończy się państwowym egzaminem specjalizacyjnym. W Ukrainie tytuł lekarza specjalisty przysługuje osobie, która ukończyła zaraz po studiach medycznych Internaturę, czyli trwający od 1–3 lat staż specjalizacyjny. Jest też możliwość ukończenia 2–4-letniej Ordynatury Klinicznej, która jednak nie jest obowiązkowa. Mogą też występować znaczące różnice programowe jeśli chodzi o daną specjalizację w Polsce i Ukrainie.

Zadania zawodowe

Synteza: rozpoznaje, różnicuje i leczy stany zagrożenia życia w następstwie nagłych chorób, urazów, zatruć i innych przyczyn oraz znieczula ogólnie i miejscowo, leczy ból i prowadzi intensywną terapię za pomocą odpowiedniej aparatury i sprzętu oraz podejmuje działania na rzecz promocji zdrowia i zapobiegania chorobom i urazom.

  • przeprowadza badanie chorych podmiotowe i przedmiotowe, ukierunkowane na rozpoznanie przyczyn zagrożenia życia lub wykrycie źródła bólu
  • nawiązuje kontakt i współpracę z chorym i jego rodziną, wyjaśnia cel i potrzeby leczenia, łagodzi lęk i niepokój
  • zleca badania laboratoryjne i inne badania diagnostyczne, umożliwiające prowadzenie znieczulenia i intensywnej terapii
  • biegle posługuje się aparaturą i  sprzętem  anestezjologicznym, w tym nad: aparatem do znieczulania ogólnego, EKG, defibrylatorem, aparatem do kontrolowanego oddechu, tonometrem, laryngoskopem,
  • zestawem do przetaczania krwi i płynów, cewnikami i innymi
  • wykonuje zabiegi, takie jak: wprowadzanie rurki dotchawiczej, nakłucia żył i tętnic i wprowadzanie cewników, nakłucia lędźwiowe, znieczulanie miejscowe, splotowe, dokanałowe, drenaż ssący jamy opłucnowej i inne
  • samodzielne przeprowadza znieczulenie ogólne we wszystkich specjalnościach medycznych
  • udziela pomocy doraźnej w stanach naglących, przeprowadza reanimację, defibrylację serca, prowadzi oddech kontrolowany,  monitoruje ciśnienie tętnicze krwi
  • unieruchamia chorych w pozycji bezpiecznej, sprawuje nadzór nad transportem do szpitala chorych we wstrząsie, z krwotokiem, nieprzytomnych, z uszkodzeniami narządów wewnętrznych i innych
  • prowadzi intensywną terapię w stanach takich jak: ostre zatrucia, zawał serca, ostra niewydolność sercowo-oddechowa i nerek, tężec, stany drgawkowe, powikłania okołoporodowe i pooperacyjne i inne
  • interpretuje i ocenia wyniki badań laboratoryjnych i innych badań diagnostycznych, takich jak: badania krwi, moczu, płynów ustrojowych, EKG, gazometrii, bakteriologgicznych i innych
  • prowadzi dokumentację lekarską, wypisuje recepty, skierowania, zwolnienia lekarskie
  • odbywa konsultacje lekarskich dla innych specjalności medycznych
  • opracowuje orzeczenia, opinie, świadectwa lekarskie
  • uczestniczy w działaniach dotyczących promocji zdrowia i zapobiegania chorobom
  • doskonali swoją wiedzę i umiejętności, między innymi przez uczestnictwo w podyplomowym kształceniu ustawicznym.
Zadania dodatkowe:
  • sprawuje nadzór nad sprzętem, lekami, krwią i płynami infuzyjnymi
  • oznacza grupę krwi i wykonuje próby krzyżowe
  • kieruje oddziałem intensywnej opieki  medycznej,  stacją pogotowia ratunkowego lub poradnią specjalistyczną
  • pełni dyżury specjalistycznei udziela konsultacji za pomocą środków łączności telefonicznej i wideofonicznej
  • organizuje pracę w klinice, oddziale,  przychodni lub poradni (planuje dyżury,  konsultacje, zabiegi i inne)
  • bierze udział w doskonaleniu zawodowym  (szkoleniu) innych pracowników medycznych oraz prowadzi badania naukowe oraz publikuje ich wyniki

Kwalifikacje wymagane/preferowane

Poziom NQF (Polskiej Ramy Kwalifikacji): 7

Ukończenie co najmniej 5-letnich jednolitych studiów magisterskich na kierunku lekarskim lub lekarsko-dentystycznym, obejmujących co najmniej dwusemestralne praktyczne nauczanie kliniczne i ukończenie stażu podyplomowego.

Zdanie Lekarskiego Egzaminu Końcowego (LEK).

Ukończenie specjalizacji w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii.

Zdanie państwowego egzaminu specjalizacyjnego.

Dokument potwierdzający kwalifikacje w zawodzie
  • dyplom ukończenia studiów medycznych
  • prawo wykonywania zawodu (PWZ) lekarza
  • tytuł specjalisty w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii
Dodatkowe informacje

Zawód lekarza może w Polsce wykonywać tylko osoba posiadająca prawo wykonywania zawodu (PWZ) przyznane przez właściwą okręgową izbę lekarską.

W przypadku obywateli polskich i obywateli innych państw członkowskich UE, PWZ przysługuje osobie, która spełnia następujące warunki:

  • posiada dokument potwierdzający odpowiednie kwalifikacje
  • posiada pełną zdolność do czynności prawnych
  • posiada stan zdrowia pozwalający na wykonywanie zawodu lekarza
  • wykazuje nienaganną postawę etyczną.

Źródło: rozdz. II ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty

Ścieżka dostępu do zawodu

Zawód lekarza i lekarza specjalisty jest w Polsce zawodem regulowanym, tzn. przed podjęciem pracy w zawodzie konieczne jest uzyskanie prawa wykonywania zawodu lekarza (PWZ).

Dla osób, które uzyskały swoje kwalifikacje w kraju, który nie jest państwem członkowskim UE, dostępne są obecnie w Polsce dwie ścieżki uzyskania PWZ.

Ścieżka standardowa

(dla obywateli państw trzecich, czyli osób posiadających kwalifikacje uzyskane w państwie niebędącym państwem członkowskim UE)

a) w przypadku lekarza bez specjalizacji konieczne jest spełnienie tych warunków:

  1. Nostryfikacja dyplomu poświadczającego ukończenie studiów medycznych w kraju niebędącym państwem członkowskim UE (kraju trzecim).
  2. Zdanie Lekarskiego Egzaminu  Weryfikacyjnego (LEW).
  3. Wejście na ścieżkę kształcenia podyplomowego w polskim systemie.

b) w przypadku lekarza specjalisty

Prawo wykonywania zawodu lekarza w Polsce na określony zakres czynności zawodowych, czas i miejsce może uzyskać osoba, która:

  1. Ukończyła co najmniej pięcioletnie studia na kierunku lekarskim lub lekarsko-dentystycznym poza terytorium Unii Europejskiej.
  2. Posiada tytuł lekarza / lekarza dentysty specjalisty uzyskany poza terytorium Unii Europejskiej (wymagana nostryfikacja).
  3. Posiada zaświadczenie od podmiotu wykonującego działalność leczniczą Polsce, który planuje ją zatrudnić.
  4. Ma co najmniej 3-letnie doświadczenie zawodowe jako lekarz specjalista w danej dziedzinie, uzyskane w okresie 5 lat bezpośrednio poprzedzających uzyskanie zaświadczenia, o którym mowa w pkt 3.
  5. Złoży oświadczenie o znajomości języka polskiego wystarczającej do wykonywania powierzonego jej zakresu czynności zawodowych.

Dokładny opis procedury

Ważne:

  1. Prawo wykonywania zawodu na powyższych zasadach może zostać przyznane na okres nie dłuższy niż 5 lat, bez możliwości jego przedłużenia.
  2. Na podstawie przyznanego warunkowego PWZ będzie można na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej wykonywać zawód lekarza wyłącznie w podmiocie leczniczym wskazanym w decyzji Ministra Zdrowia.
  3. Na podstawie przyznanego PWZ przez 1 rok pracuje się pod nadzorem opiekuna będącego lekarzem posiadającym specjalizację II stopnia lub tytuł specjalisty w danej dziedzinie medycyny zaświadczenie.
  4. W momencie rozwiązania umowy o pracę, podmiot, w którym było się zatrudnionym prześlę taką informację do Okręgowej rady lekarskiej, która niezwłocznie skreśli daną osobę z rejestru lekarzy, co będzie równoznaczne z wygaśnięciem PWZ tej osoby.

Uwaga: część procedury (nostryfikacja) jest w tym trybie odpłatna.

Podstawa prawna: rozdz. II ustawy z  dnia 5 grudnia 1996 r. o  zawodach lekarza i  lekarza dentysty, Dz. U. 1997 Nr 28 poz. 152

Ścieżka uproszczona

(rozwiązanie tymczasowe dla osób objętych działaniem ustawy z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa)

a) w przypadku lekarza bez specjalizacji

Warunkowe prawo wykonywania zawodu lekarza w Polsce może uzyskać każda osoba posiadająca obywatelstwo ukraińskie oraz ukończone studia na kierunku lekarskim lub lekarsko-dentystycznym.

Należy spełnić następujące warunki:

  1. Posiadać dyplom lekarza, lekarza dentysty potwierdzający ukończenie co najmniej 5-letnich studiów, wydany w innym państwie niż państwo członkowskie Unii Europejskiej – nie ma konieczności nostryfikacji dyplomu.
  2. Posiadać pełną zdolność do czynności prawnych.
  3. Posiadać stan zdrowia pozwalający na wykonywanie zawodu lekarza.
  4. Wykazywać nienaganną postawę etyczną.
  5. Złożyć oświadczenie o znajomości języka polskiego wystarczającej do wykonywania powierzonego jej zakresu czynności zawodowych.

Ważne

Procedura uzyskania PWZ na określony zakres czynności składa się z dwóch etapów: najpierw zgody Ministra Zdrowia (art. 7 ust. 2a ustawy o zawodzie lekarza), a następnie przyznania PWZ przez okręgową izbę lekarską, na podstawie tej zgody (art. 7 ust. 2e ustawy o zawodzie lekarza). W przypadku odmowy przyznania PWZ przez okręgową radę lekarską stronie służy odwołanie do Naczelnej Rady Lekarskiej, a następnie skarga do sądu administracyjnego.

Po uzyskaniu warunkowego PWZ można podjąć pracę w dowolnym podmiocie leczniczym w Polsce, zgodnie ze swoimi kwalifikacjami. PWZ wydane w tym trybie jest ważne przez 5 lat od dnia jego wydania. Procedura jest bezpłatna.

Warunkowe prawo wykonywania zawodu lekarza w Polsce może uzyskać każda osoba posiadająca obywatelstwo ukraińskie oraz ukończone studia na kierunku lekarskim lub lekarsko-dentystycznym oraz tytuł specjalisty.

  1. Posiadać dyplom lekarza, lekarza dentysty potwierdzający ukończenie co najmniej 5-letnich studiów, wydany w innym państwie niż państwo członkowskie Unii Europejskiej.
  3. Posiadać stan zdrowia pozwalający na wykonywanie zawodu lekarza albo lekarza dentysty.
  5. Posiadać tytuł specjalisty wydany przez właściwy organ w danym państwie.

Ważne

Procedura uzyskania PWZ na określony zakres czynności składa się z dwóch etapów: najpierw zgody Ministra Zdrowia (art. 7 ust. 2a ustawy o zawodzie lekarza), a następnie przyznania PWZ przez okręgową izbę lekarską, na podstawie tej zgody (art. 7 ust. 2e ustawy o zawodzie lekarza). W przypadku odmowy przyznania PWZ przez okręgową radę lekarską stronie służy odwołanie do Naczelnej Rady Lekarskiej, a następnie skarga do sądu administracyjnego.

Po uzyskaniu warunkowego PWZ można podjąć pracę w dowolnym podmiocie leczniczym w Polsce, zgodnie ze swoimi kwalifikacjami. PWZ wydane w tym trybie jest ważne przez 5 lat od dnia jego wydania.

Procedura jest bezpłatna. Dokładny opis procedury

Podstawa prawna: art.62–63 ustawy z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa, Dz.U. 2022 poz. 58

Aktualne programy specjalizacji w  zakresie anestezjologii i  intensywnej  terapii dostępne są na stronach Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego.

Powiązane zawody