(UA) Lekarz – alergolog

Лікар – алерголог

Wymowa: Likar ałerhołoh

Podobieństwa i różnice z innymi zawodami

(UA) Lekarz – alergolog to zawód pokrewny do (PL) Lekarza specjalisty alergologii. Różnice pomiędzy tymi zawodami wynikają przede wszystkim z odmiennych systemów kształcenia lekarzy w Polsce i Ukrainie. (PL) Lekarz specjalista alergologii jest zobowiązany ukończyć ogólny staż podyplomowy i dopiero wtedy wejść na kilkuletnią ścieżkę szkolenia specjalistycznego. Szkolenie takie kończy się państwowym egzaminem specjalizacyjnym. W Ukrainie tytuł lekarza specjalisty przysługuje osobie, która ukończyła zaraz po studiach medycznych Internaturę, czyli trwający od 1-3 lat staż specjalizacyjny. W niektórych specjalizacjach, w tym alergologii, wymagane jest najpierw ukończenie stażu w specjalizacji podstawowej (I stopnia), i dopiero kolejno - stażu w wybranej specjalizacji (II stopnia). Jest też możliwość ukończenia 2-4-letniej Ordynatury Klinicznej, która jednak nie jest obowiązkowa. Mogą też występować znaczące różnice programowe, jeśli chodzi o daną specjalizację w Polsce i Ukrainie.

Zadania zawodowe

Synteza: brak oficjalnej syntezy.

  • zbiera wywiad alergiczny, określa zakres badań ogólnych i specjalistycznych, przeprowadza badania alergiczne: testy prick, testy śródskórne, testy aplikacyjne, testy płatkowe, testy prowokacyjne, a także przeprowadza testy acetylocholinowe i histaminowe, próby wysiłkowe
  • przepisuje i interpretuje diagnostykę komponentów alergii
  • przepisuje terapię swoistą dla alergenu i monitoruje jej realizację
  • przeprowadza odczulanie aspiryną w obecności anestezjologa
  • przepisuje dietę hipoalergiczną
  • leczy alergen istotny przyczynowo zidentyfikowany w diagnostyce komponentów alergii
  • stosuje nowoczesne metody profilaktyki,
  • diagnostyki, leczenia, rehabilitacji i obserwacji pacjentów z chorobami alergicznymi
  • zapewnia opiekę medyczną w nagłych przypadkach
  • konsultuje pacjentów na podstawie skierowań od innych specjalistów; nadzoruje niepożądane reakcje / działania leków
  • przeprowadza badanie zdolności do pracy, uczestniczy w pracach medycznych komisji doradczych i eksperckich o charakterze medyczno-społecznym
  • przestrzega zasad deontologii lekarskiej, kieruje pracą personelu pielęgniarskiego, planuje pracę i analizuje jej wyniki.
  • prowadzi dokumentację medyczną, aktywnie uczestniczy w upowszechnianiu wiedzy medycznej wśród społeczeństwa, stale podnosi swój poziom zawodowy.

Kwalifikacje wymagane/preferowane

Poziom NQF (Ukraińskiej Ramy Kwalifikacji): 7

Ukończenie 6-letnich studiów wyższych na kierunku „Medycyna ogólna”.

Ukończenie stażu specjalizacyjnego I stopnia w zakresie chorób wewnętrznych lub praktyki ogólnej – medycyny rodzinnej.

Kolejno, ukończenie stażu specjalizacyjnego w zakresie alergologii.
Brak wymagań dotyczących doświadczenia zawodowego.

Dokument potwierdzający kwalifikacje w zawodzie
  • dyplom magistra / specjalisty (Спеціаліст) w  dziedzinie medycyny
Dodatkowe informacje

Istnieje wymóg ciągłego doskonalenia zawodowego. W wyniku procedury atestacji, która odbywa się w określonym przez przepisy czasie Lekarz alergolog może uzyskać:

II kategorię kwalifikacji, potwierdzoną / nadaną  zaświadczenie o II kategorii kwalifikacyjnej w tej specjalności. Wymagane ukończenie kursów i szkoleń oraz doświadczenie zawodowe w danej specjalności – ponad 5 lat.

I kategorię kwalifikacji, potwierdzoną / nadaną  zaświadczenie  o I kategorii kwalifikacyjnej w tej specjalności. Wymagane ukończenie kursów i szkoleń oraz doświadczenie zawodowe w danej specjalności – ponad 7 lat.

Wyższą kategorię kwalifikacji, potwierdzoną / nadaną zaświadczenie o wyższej kategorii kwalifikacyjnej w tej specjalności. Wymagane ukończenie kursów i szkoleń oraz doświadczenie zawodowe w danej specjalności – ponad 10 lat.

Ścieżka dostępu do zawodu

Nie dotyczy.

Powiązane zawody